RELIURE D´ART

Reliure d´Art. Prantsuse kirjandus eesti köites

Eesti Nahakunstnike Liidu näitus Eesti Rahvusraamatukogu trepigaleriis ja harulduste kogu näitusesaalis

  1. 9. – 3.12.2021

Näituse aluseks on Prantsusmaal Saint-Jean-de-Luz´is ja Saint-Rémy-lès-Chevreuse´is alates 1991. aastast iga kahe aasta järel toimuvad rahvusvahelised köitekunsti konkurss-näitused Biennales Mondiales de la Reliure d´Art.

Eesti kunstnikud on biennaalidel osalenud alates 1997. aastast, kokku 205 köitega 81 autorilt ja pälvinud korduvalt rahvusvahelist tunnustust erinevate auhindadega (17 auhinda, sh peapreemia 2009. aastal). Prantsuse kirjandusteosed on trükitud ajaloolisel trükipressimeetodil kvaliteetsele arhiivipaberile ja eesti kunstnike poolt tõlgendatud väga erinevaid tehnikaid ja materjale kasutades eksklusiivseteks ainueksemplarilisteks köideteks. Nende hulgas on ka kolmel biennaalil osalenud EKA nahakunsti osakonna üliõpilaste põnevad eksperimentaalsed katsetused (sh Kristiina Nurgale 2009. a biennaali peavõit – Prix de l´Union Européenne). Esindatud on J. Verne, V. Hugo, Ch. Perrault, La Fontaine, M. Leblanc, A. Camus ja mitmed teised olulised prantsuse kirjanikud (kokku 12 autorit). Näitusel on eksponeeritud 128 köidet 60 eesti kunstnikult.

Koostööpartnerid: Eesti Rahvusraamatukogu, Prantsusmaa biennaalide korraldaja Biennales Mondiales de la Reliure d`Art, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia aksessuaari- ja köitedisaini osakond

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital.